Vinohrady v kráľovskom meste Skalica

Sme tu už od roku 1996

VÍNO-MASARYK s.r.o.

Firma VÍNO-MASARYK ® s.r.o. vznikla v roku 1996 na podnet p. Alojza Masaryka, ktorý mal  vtedy niekoľko desiatok rokov skúsenostís vinohradníctvom a vinárstvom.

Sidlo firmy

Založil teraz už známe vinárstvo v starobylom kráľovskom meste Skalica, ktoré sídli v skoro 400-ročnej historickej budove bývalého mestského pivovaru /1632 – 1884/.

Kvalita a nie kvantita

Zásadne nás nenájdete v supermarketoch, ale len v hoteloch, reštauráciách, obchodíkoch s vínom a darčekovými predmetmi, vinárniach a vínotékach.

Veľa druhov vína

Vyrábame každoročne rôzne druhy vín a napočítali by ste až 35 odrôd. Na ponukovom liste máme naozaj široký výber okolo 100 vín rôznych ročníkov, všetko vyrobené v menších množstvách.

Firma VÍNO-MASARYK ® s.r.o. vznikla v roku 1996 na podnet p. Alojza Masaryka, ktorý mal vtedy niekoľko desiatok rokov skúseností s vinohradníctvom a vinárstvom. S našimi vínami s pečaťou MASARYK sa teda stretávate vyše 30 rokov.

So svojimi spoločníkmi založili teraz už známu firmu v starobylom kráľovskom meste Skalica. Zaumienil si, že naučí Slovákov rozoznávať a piť kvalitné víno najmä domáce, lebo to čo máme doma sa často podceňovalo. Cesta k tomu však bola dlhá a namáhavá, čo nikto nepochopí kto sám nepodnikal.

Najskôr sme začínali v malom s dvomi pracovníkmi v súkromnej „búde“ p. Masaryka. Postupne sa však dopyt po našom víne rozšíril, zákazníci si zvykli aj na značku a typickú kvalitu vín z tejto oblasti. Hľadali sa preto nové vyhovujúcejšie priestory pre výrobňu vína, sklad a predajňu. Našli sme peknú budovu v centre mesta, pribudli postupne aj pracovníci. Alojz Masaryk dáva ducha vínu aj ochutnávkam, ktoré veľmi často robí u nás na firme, kde máme aj priestory na posedenie, alebo mimo firmy na rôznych degustáciách, firemných dňoch a pod.

Zásadne nás nenájdete v supermarketoch, ale len v hoteloch, reštauráciách, obchodíkoch s vínom a darčekovými predmetmi, vinárniach a vínotékach. Orientujeme sa na kvalitu, nie na kvantitu. Vyrábame každoročne pestrý sortiment rôznych druhov vín bielych, červených, ružových, z ktorých zhruba polovicu tvoria akostné vína a polovicu prívlastkové vína. Najmä v kategórii neskorý zber, výber z hrozna, bobuľový výber, ale aj hrozienkový výber, cibébový výber i ľadové víno. Sú to špeciálne vína určené pre fajnšmekrov, ale vyberie si u nás naozaj chuťovo aj cenovo každý.

V širokej škále typov vín suchých, polosuchých, polosladkých aj sladkých by ste napočítali až 35 odrôd. Na ponukovom liste nájdete okolo 100 vín rôznych ročníkov, všetko vyrobené v malých, alebo limitovaných množstvách. Dopestujeme si svoje hrozno v Skalických vinohradoch a časť dovážame z Južného Slovenska, kde je krásne slnečno, čo hroznu prospeje a potom sú z neho vynikajúce vína s prírodnou sladkosťou.

Vína vyrábame s láskou a hlavne tak „aby sme ich aj MY sami mohli piť“ ako hovorí p. Masaryk. Teda čisté, so zachovaním vysokého množstva prírodných látok v ňom.

Typická pre meno Masaryk je dlhoročná spolupráca s Ing. Dorotou Pospíšilovou, CSc. a najmä vyše 30-ročné priateľstvo s Ing. Ondrejom Korpásom CSc., slovenským šľachtiteľom hrozna. Ten dal možnosť skúšobne Alojzovi Masarykovi ako prvému zasadiť, vypestovať a vyrobiť víno z nových odrôd viniča ako je napr. Dunaj a iné zatiaľ menej rozšírené odrody. Ich spoločnou zásluhou sa stali populárne teraz už známe vína Devín, Dunaj, Milia, Váh….

Historické mesto Skalica, kde k červenému vínu patrí Skalický trdelník, vyniká množstvom pamiatok. Na motívy románskej rotundy Sv. Juraja, v blízkosti ktorej sídli naša firma, sme dali vyrobiť zaujímavú originálnu fľašu. Je to tip na skvelý darček a odniesť si v nej môžete naše značky červeného vína Enem, Sami Máme Málo, Skalický rubín aj Frankovku modrú a sladšie biele Tré Ondré.

„Tak na zdraví !“